Dětské dopravní hřiště

Dětské dopravní hřiště

Historie DDH

Dětské dopravní hřiště v Litoměřicích je v provozu od roku 1974. Svoji úlohu, tedy působit na poli prevence dopravní nehodovosti dětí, plní toto zařízení od svého prvního otevření až do dnes. Na přelomu tisíciletí nastaly změny, které značnou měrou zasáhly do poklidného chodu tohoto zařízení. V rámci nové koncepce vycházející z podpory rozvoje spontánní činnosti probíhala od roku 1998 rekonstrukce hřiště. Jejím účelem bylo vybudování centra volného času a to tak, aby kromě stěžejní náplně činnosti, ke které je dopravní hřiště určeno, tedy výuky pravidel provozu na pozemních komunikacích a souvisejícího výcviku zejména věkové skupiny začínajících řidičů - cyklistů, žáků 4.ročníků základních škol, vznikla možnost využití jeho prostor i v odpoledních hodinách a to pro širokou veřejnost.

Byla provedena výměna asfaltového povrchu v celém areálu, oprava světelné signalizace, sadové úpravy, byly provedeny stavební úpravy objektu tak, aby bylo možno otevřít prodejnu s občerstvením a také zrekonstruováno sociální zařízení pro veřejnost. Na místě bývalého bazénu jsme zřídili pískoviště s dlážděnou plochou, lavičkami a skluzavkou. Prozatím poslední velkou investicí byla oprava mostu, který byl již v havarijním stavu a bylo nutné kompletně vyměnit celou polovinu konstrukce.

Dětské dopravní hřiště

Cílem těchto aktivit bylo a samozřejmě pořád zůstává: nabídnout dětem v podstatě již všech věkových kategorií a jejich rodičům příjemné prostředí pro aktivní využití volného času.

Vzhledem k umístění dětského dopravního hřiště nedaleko centra města v městském parku, kde se nejenom v průběhu dopoledního vyučování soustřeďuje velký počet dětí všech věkových kategorií, byla vyvinuta snaha o jeho zařazení do nabídky využití volného času obyvatel města a okolí. V současnosti lze konstatovat, že dopravní hřiště plní svou roli a o jeho návštěvu je stálý zájem ze strany rodičů i dětí nejen z Litoměřic ale také z blízkého či vzdálenějšího okolí..

Rok na DDH

Kalendářní na DDH v Litoměřicích začíná opravami zařízení, údržbou kol a s lepšícím se počasím úklidem venkovních ploch. Své exteriéry otvírá dětské dopravní hřiště pro veřejnost v měsíci dubnu. K dispozici je kvalitní asfaltová plocha, fungující semafory a dopravní značení, které dětem umožňuje v oploceném prostoru a bez nebezpečí dopravních nehod se seznámit se základními pravidly bezpečného chování v provozu na pozemních komunikacích.

Dětské dopravní hřiště, jako každé školské zařízení má svůj provozní řád a rozvrh činnosti, V souladu s Ročním plánem činnosti Oddělení dopravní výchovy je upravena provozní doba Dětského dopravního hřiště v Litoměřicích. Vychází z nutnosti zajištění bezpečného provozu v daných klimatických podmínkách a také součinnosti oddělení dopravní výchovy v rámci dalších aktivit DDM Rozmarýn Litoměřice.
Děti ze základních škol Litoměřicka absolvují výuku Dopravní výchovy pro 4.třídy - základní výcvik v řízení svého prvního dopravního prostředku - jízdního kola, podle pravidel provozu na pozemních komunikacích pod vedením kvalifikovaných pedagogických pracovníků. Jedná se o výuku a výcvik žáky čtvrtých tříd základních škol, zařazených do harmonogramu výuky a výcviku na DDH, zpracovaného a aktualizovaného lektorem dopravní výchovy, působícím na dopravním hřišti. Ve II. pololetí školního roku probíhá na DDH kromě organizované dopravní výchovy řada menších i větších akcí organizovaných nejen DDM Rozmarýn, ale i dalšími organizacemi. Jsou to např.: Dopravní soutěž mladých cyklistů - okresní kolo probíhá koncem měsíce dubna, v květnu to je Běh Terryho Foxe a Den dětí.
V rámci kampaně Národních dnů bez úrazů, do které se aktivně DDM Rozmarýn zapojil, probíhají na DDH jednotlivé akce této kampaně. Hned na začátku školního roku, první týden v září Bezpečná cesta do školy . V dubnu po otevření venkovních prostor následuje Dětský den bez úrazů v květnu dopravní soutěž Mistr na dvou kolech a v červnu dopravně bezpečnostní akce Na kolo jen s přilbou.

V této době (od března do konce června) je dopravní hřiště pro veřejnost otevřeno denně v odpoledních hodinách a to včetně sobot a nedělí.
Po dobu letních prázdnin, kdy neprobíhá výuka je DDH otevřeno pro veřejnost i v dopoledních hodinách, ovšem již bez sobot a nedělí. S novým školním rokem v měsíci září začíná opět výuka základních škol Litoměřicka a to v podstatě až do konce kalendářního roku.

Otevírací doba pro veřejnost

duben - červen, září,říjen

  • pondělí - čtvrtek - 14,00 - 18,00 hodin
  • pátek - 14,00 - 17,30 hodin
  • sobota, neděle - 14,00 - 18,00 hodin

červenec-srpen

  • pondělí - čtvrtek - 9,00-12,00 a 14,00-18,00 hodin
  • pátek 9,00-12,00 a 14,00-17,30 hodin
  • sobota, neděle zavřeno

listopad - březen

  • pro veřejnost zavřeno

V prostorách hřiště naleznete kromě možnosti volného pohybu dětí v simulovaném provozu také pískoviště pro ty nejmenší a dostatek laviček pro posezení dospělých. Mateřské školy, základní školy a školní družiny mají vstup na DDH zdarma, vstup v rámci spontánní činnosti (provoz pro veřejnost) je za poplatek 10,- Kč, v případě zapůjčení kola dalších 10,- Kč, dospělí 5,- Kč Ve večerních hodinách je učebna DDH pronajímána na výuku autoškolám.

Ve školním roce využívají dětské dopravní hřiště také školní družiny Litoměřických škol, které mají vyčleněné termíny návštěvy a je pro ně zpracován harmonogram vstupu a další organizace jako Dětský domov, Klokánek a další a to v měsících duben - červen a září - říjen. Návštěvu je možné domluvit telefonicky na kontaktním čísle. Tyto skupiny dětí mohou na dopravní hřiště s pedagogickým doprovodem a je pro ně stanovena doba od 14,00 hodin do 15,00 hodin.

Bližší informace poskytneme na telefonní lince +420 416 731 967, +420 606 717 115

© 2005 - 2007 Dům dětí a mládeže Rozmarýn | Město Litoměřice | Design: Otakar Korolus
Spřátelené stránky: Sůváci |  Clogging - step |  Dětské oblečení NEXT